Особливості вейшнорського партбудівництва

Особливості вейшнорського партбудівництва

Вейшнорія є дуже молодою онлайн-країною (кібердержавою), тому партійне будівництво та й вся політична сфера поки виглядають як віртуальна пісочниця, учасники якої начебто недавно побачили нові іграшки.

Якщо ж зазирнути в історію, під час виборів до першого Сойму партій взагалі не існувало. Всі кандидати (а було їх зареєстровано аж 351) мали статус безпартійних (хоча, можливо, політичні погляди хтось з них і мав). Пояснювалася така суцільна безпартійність насамперед бідністю функціоналу Платформи 1.0. Тільки після запуску Платформи 2.0, а з нею – і початком роботи Сойму І, у Вейшнорії почалося партійне будівництво.

Перша хвиля

Під час першої хвилі з’явилися наступні об’єднання:

1.Партыя Зялёныя (ZanZibar Alex заснував 06.02.2018 19:07)

2.БЛОК ДАРТА ВЕЙДЕРА (Вейдер Дарт заснував 06.02.2018 21:30)

3.Громадський рух “Вперед Вейшнорія!” (Устименко Олег заснував 07.02.2018 13:40 як Соціал-демократичний союз Вейшнорії “СДС”)

4.ППЦ. Парція Памяркоўных Цэнтрыстаў (Kanavałaŭ Rusłan заснував 09.02.2018 11:10)

5.ЛІҐА ЛІТВІНОЎ (Korybut-Daszkiewicz Witek заснував 12.02.2018 00:07)*

6.Анiмэшна Мемны Блок (Emiya Shirou заснував 26.02.2018 1:07)

7.Ліберально-демократична партія Вейшнорії (Дмитренко Віктор заснував 07.03.2018 10:53)

8.Либертарианский блок у Сойме Вейшнорыi (Haar Eugen заснував 13.03.2018 19:28)

*З цього ряду випадає ЛІҐА ЛІТВІНОЎ, яка не мала своїх представників в Соймі І, а своєю метою поставила заміну назви віртуальної країни замість Вейшнорії на Малое Княства Літоўскае, заміну герба, та й взагалі явно демонструвала неприйняття вейшнорського принципу екстериторіальності.

9.Рух “За Свабоду” (Быкоўская Вольга заснувала 23.04.2018 11:46)

Рух “За Свабоду” також досить дивна явище у віртуальної країні, так як всі свої цілі пов’язує зі змінами в реальній Республіці Білорусь, і фактично є віртуальним майданчиком однойменної реальної організації.

Друга хвиля

Наступна, набагато слабкіша хвиля пов’язана з наближенням виборів до Сойму II. Незначна поляризація суспільства призвела до квазі-політичних ініціатив. Засновники явно спробували таким чином привернути до себе увагу та отримати політичні дивіденди під час виборів в Сойм ІІ:

10.Партыя касьмічных піратаў (Наважылаў Уладзіслаў заснував 02.10.2018 15:40)

11.Атэiстычная партыя Вейшнорыi (Rasolka Aliaksiej заснував 19.10.2018 ??: ??)

До цієї ж хвилі слід віднести зазначений вище (п.3) ребрендинг: Соціал-демократичний союз Вейшнорії “СДС” перетворився в Громадський рух “Вперед Вейшнорія!”. Хоча, насправді, до суттєвої активізації або зростання популярності організації зміна назви не привела. Лідером, як і раніше залишився Устименко Олег. Він же йде на нові вибори під прапором оновленої організації. В рядах Руху числиться також Руслан Кисельов (Kiselev Ruslan), але в його програмі кандидата приналежність до будь-якої з політичних партій не згадується.

Партії ліберального спрямування

Підводячи підсумки партійного будівництва в Вейшнорії варто відзначити, також Лібертаріанський блок (п.8), який почав досить активно працювати в рамках Сойму І, але потім притих. Квола спроба відродити активність призвела до висунення засновника блоку Haar Eugen, а також Дениса Радвіловіча (Radvilovič Dźianis) – який, правда, не вказав свою приналежність до лібертаріанців. Крім цього, блок відзначився тим, що уклав усну угоду про співпрацю з іншою політичною структурою. Тому саме час перейти до неї.

Найбільш цілеспрямовану діяльність демонструє Ліберально-демократична партія Вейшнорії (п.7). Створена під час першої хвилі партійної активності Віктором Дмитренком, партія показала зростання і структурованість під час кампанії до Сойму II. Більш того, партійні волонтери (яких не 1 і не 2) виділяються активністю в різних сферах життя віртуальної країни.

Висновки

Загальний же підсумок огляду партійної діяльності може бути наступним. Ймовірно, в сучасному світі партійна приналежність вже не є основною ознакою політичних поглядів – всі партії намагаються поєднувати експертну складову партійної концепції з ледь прихованим популізмом. А визначальними, саме в партійній діяльності, є або традиційність щодо назв і форм діяльності, або особа лідера і його погляд на зовнішні і концептуальні ознаки своєї політичної структури. Ще, звичайно, в межах віртуальної країни додається звичайна розбишакуватість і спроби показати своєрідність і альтернативність власних поглядів. А тому – всі на вибори!