Півтерміну, півкворуму…

Півтерміну, півкворуму…

Отже, екватор перейдено. Половина визначеного ЦВК мінімуму голосів зібрана на половині строку голосування за кандидатів у Сойм II.

Майже немає сумнівів, що вибори будуть визнані такими, що відбулися – і цього разу навіть без перевороту, – оскільки двадцятип’ятивідсотковий кворум не має підтримки в прийнятій Соймом Постанові Про проведення виборів Сойму II скликання. Проте знання загальних електоральних тенденцій з високою долею впевненості свідчить вже сьогодні, що визначений кворум знову не буде досягнутий.

Hosting Ukraine

Введення інституту громадянства з фізичними картками свого часу спричинило багато критики та суперечок, що продовжуються й досі, і навіть певний розкол у вейшнорському суспільстві. Але, як бачимо, навіть воно не вирішило проблему низької громадянської активності. Яка, таким чином, залишається викликом не лише суспільству, але й новому Сойму в його нелегкій задачі формування працездатної законодавчої бази. Врешті-решт, вона унеможливлює проведення референдумів і впровадження інститутів прямої демократії, а це вже дужі сумні наслідки.

You may also like

Саме в ці дні чималий розголос спричинила ініціатива президента США Дональда Трампа щодо часткового перегляду незмінних останні півтораста роки принципів набуття американського громадянства народжених на території країни. Ревізія концепції громадянства як фундаментальних засад національної держави – завжди болюче питання, особливо якщо стає полем зіткнення двох полярних парадигм громадянства, які умовно можна назвати “ліберальною” і “націоналістичною”. Різниця між ними полягає в протилежних відповідях на питання: що є первинним – особистість чи нація як суб’єктна єдність?

Звичайно, симпатії більшості вейшнорців (про це, зокрема, свідчить і склад політичних партій держави) на боці першої парадигми, де кожна людина є апріорі носієм громадянських прав, а національний вектор стає сумою векторів політичних переконань і прагнень усіх громадян. Історія красномовно й переконливо доводить нам небезпечність альтернативної концепції, коли примат нації з її апріорними цінностями майже неминуче обертається нехтуванням правами людини, призводить до дискримінації та державної тиранії. Однак вона свідчить і про те, що на шляху формування національних держав з ліберальними цінностями (які працюють лише в зрілому громадянському суспільству) всі вони проходили у тій чи іншій формі “націоналістичну” стадію – більш того, там, де подібних хвороб зростання вдавалося уникати, розвиток ліберальної парадигми починає пробуксовувати через нерозвиненість громадянської нації.

Як безболісно змоделювати ці процеси в державотворенні in vitro? Більшість інтернет-базованих мікронацій (віртуальних держав) на шляху свого розвитку приходить до розуміння необхідності регулярного оновлення реєстру активних громадян. Навряд чи це універсальна й конче необхідна практика, проте вона частково дозволяє вирішувати проблему. Здається, ще на Платформі 1.0 Вейшнорія мала “Зал пам’яті”, де неактивні користувачі, які після реєстрації більше не заходили на сайт, оголошувалися жертвами Семиденної радянсько-вейшнорської війни. М’якішим варіантом можуть стати регулярні переписи населення, які надаватимуть реальну демографічну картину в статиці та динаміці. Зрештою, в макронаціях існує природній спад населення через смертність та зміну громадянства. Внесок за картку громадянина дає право обирати та бути обраним, а не рахуватися серед громадян “мертвими душами”. Звичайно ж, громадянин, визнаний за переписом неактивним, повинен завжди мати можливість поновити свою активність. Але саме від актуальної чисельності активного населення має розраховуватися і представницький склад Сойму, і квоти для референдумів.

Утім, дочекаємося принаймні результатів виборів для остаточних чи проміжних висновків.

1 thought on “Півтерміну, півкворуму…

  1. “Але саме від актуальної чисельності активного населення має розраховуватися і представницький склад Сойму, і квоти для референдумів” – повністю з цим згоден, нам потрібна попередня реєстрація на виборах, референдумах, державних опитуваннях за 1-2 місяці до проведення. Тоді матимемо нормальні явки під 50-70% і бачитимемо реальну кількість небайдужих громадян.

Comments are closed.